Reakcja na pandemię AIDS – globalny model zdrowia ad

Reakcja na pandemię wymagała skoordynowanego globalnego wysiłku, który od 1996 r. Był prowadzony przez wspólny program Narodów Zjednoczonych ds. HIV / AIDS (UNAIDS). Ta transformacyjna reakcja pomogła na nowo zdefiniować pojęcie dyplomacji zdrowotnej i doprowadziła do nowej kultury odpowiedzialności. w rozwoju międzynarodowym. Wielopłaszczyznowe ustalanie cen leków stało się powszechne, a wznowiony optymizm dał impuls do badań nad innymi zaniedbanymi globalnymi problemami zdrowotnymi. Ta reakcja na pandemię AIDS uwidoczniła niedobór pracowników służby zdrowia, niedostateczną dostępność podstawowych leków oraz słabe punkty w podstawowej opiece zdrowotnej i systemach publicznej opieki zdrowotnej. Piętno zakażenia HIV i nierówności w opiece nad osobami zarażonymi skupiło się na sprawiedliwości społecznej i medycznej oraz prawach człowieka. Chociaż argumentowano, że zapewnianie opieki zdrowotnej pacjentom cierpiącym na inne dolegliwości może ucierpieć z powodu wertykalnych programów AIDS (tj. Programów skupiających się wyłącznie na AIDS), szczególnie z powodu rekrutacji pracowników służby zdrowia, 9 dowody, że reakcja na AIDS przyniosła wiele dodatkowych korzyści, w tym znaczny wzrost zainteresowania i finansowania globalnych problemów zdrowotnych, w szczególności malarii i gruźlicy, oraz wzmocnienie usług w zakresie zdrowia matek i dzieci w niektórych krajach.10-12 Zunifikowane i Zintegrowana reakcja na AIDS, choć daleki od ideału, może służyć jako model przyszłej reakcji społeczeństwa na rosnącą epidemię chorób przewlekłych, otyłości i urazów, a także zdrowia matek i dzieci13.
Czwarta dekada AIDS
UNAIDS szacuje, że w 2011 r. Łącznie 34,2 mln osób żyło z zakażeniem wirusem HIV, w porównaniu z 29,1 mln w 2001 r .; 2,5 mln osób zostało zarażonych w 2011 r., 22% spadło z liczby w 2001 r., A 1,7 mln zmarło, co oznacza spadek o 26% w stosunku do 2005 r., Kiedy liczba zgonów na AIDS osiągnęła wartość 2,3 mln .8,14 Podobnie liczba liczba nowych zakażeń wśród noworodków i niemowląt zmniejszyła się z 570 000 w 2003 r. do 330 000 w 2011 r. w wyniku interwencji mających na celu zapobieganie przenoszeniu choroby z matki na dziecko.
Ryc. 1. Ryc. 1. Światowa mapa występowania zakażeń wirusem HIV. Dane pochodzą z UNAIDS, 15 UNICEF (www.unicef.org) i Banku Światowego (www.worldbank.org). Interaktywna wersja tej mapy jest dostępna pod adresem.
Jednak te globalne dane kryją szeroką różnorodność. Na rycinie przedstawiono częstość występowania zakażeń wirusem HIV wśród osób dorosłych w zależności od kraju, Afryka Subsaharyjska nadal jest kontynentem najbardziej dotkniętym katastrofą, a następnie Europą Wschodnią i Karaibami.15 Szczególnym przypadkiem jest Afryka Południowa, w której zakażenie HIV stało się hiperdemiczne, z ogólną przewagą wśród osób dorosłych do 31% w Suazi, 25% w Botswanie i 17% w Afryce Południowej. W Suazi częstość występowania wśród kobiet w wieku od 30 do 34 lat wynosi zadziwiające 54% .7 Nawet w kraju częstość zakażenia HIV różni się znacznie w zależności od regionu i grupy ryzyka. W 2010 r. Rozpowszechnienie prenatalnej infekcji HIV w Afryce Południowej wahało się od 18,4% w prowincji Northern Cape do 39,5% w KwaZulu Natal. 16 Mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami, pracownicami płci żeńskiej, użytkownikami leków iniekcyjnych, kierowcami ciężarówek, rybakami, a personel wojskowy jest nieproporcjonalnie dotknięty na całym świecie 17-22
Istnieje również niejednorodność trendów epidemiologicznych
[przypisy: dyżury aptek gostyń, głuchota wrodzona, nowa lista leków refundowanych ]

Powiązane tematy z artykułem: dyżury aptek gostyń głuchota wrodzona nowa lista leków refundowanych