Skip to content

Dwieście lat chirurgii czesc 4

2 lata ago

478 words

Podczas operacji, pomimo bólu, który spowodował, moje zmysły były nadnaturalnie ostre, jak mi powiedziano, że na ogół są w pacjentach w takich okolicznościach. Nadal pamiętam z niemile widzianą żywnością rozchodzenie się instrumentów: skręcanie opaski uciskowej: pierwsze nacięcie: palcowanie piłującej kości: gąbka wciśnięta w klapę: wiązanie naczyń krwionośnych: szwy skóry : krwawo poćwiartowana kończyna leżąca na podłodze. Przed znieczuleniem dźwięki pacjentów rzucały się i krzyczały wypełnione sale operacyjne. Tak więc od pierwszego użycia znieczulenia chirurgicznego obserwatorzy byli uderzani bezruchem i ciszą. W Londynie Liston nazwał znieczulenie eterowe sztuczką Jankesów – widząc modę, taką jak hipnoza, która przychodzi i odchodzi – ale mimo to spróbował wykonać pierwszą amputację za pomocą znieczulenia, w 36-letnim lokaju z septycznym kolano, 2 miesiące po opublikowaniu raportu Bigelowa10. Jak relacjonuje historyk Richard Hollingham, z dokumentacji sprawy gumową rurkę podłączono do kolby z eterem, a pacjentowi kazano oddychać przez 2 lub 3 minuty .12 Stał się nieruchomy i cichy. Podczas całej procedury nie wydawał żadnego dźwięku ani nawet grymasu. Kiedy zaczniesz. Zapytał pacjent kilka chwil później. Nic nie poczuł. Ten sztuczny Jankesk bije mesmeryzm , wykrzyknął Liston.
Chirurgom trochę czasu zajęłoby odkrycie, że użycie znieczulenia pozwoliło im na skrupulatność. Pomimo zalet znieczulenia, Liston, podobnie jak wielu innych chirurgów, postępował jak zwykle błyskawicznie i krwawo. Widzowie w galerii operacyjnej nadal będą wydobywać z kieszeni zegarki kieszonkowe, aby go odmienić. Na przykład obsługa lokaja zadziwiła 25 sekund od nacięcia do zamknięcia rany. (Liston działał tak szybko, że przypadkowo amputował palce asystenta wraz z nogą pacjenta, według Hollinghama, a pacjent i asystent zmarli na skutek sepsy, a widz rzekomo zmarł na skutek wstrząsu, co doprowadziło do jedynej znanej procedury z 300 % śmiertelności.)
Nowa era znieczulenia i antyseptyki
Jednak chirurdzy szybko odkryli, że znieczulenie pozwala im wykonywać bardziej złożone, inwazyjne i precyzyjne manewry, niż próbowali wcześniej próbować. Na przykład w ciągu dekady pierwsza udana histerektomia i obustronna jajnikotomia – usunięcie masywnych torbieli jajnika o wadze kilku kilogramów13,14 – udowodniła, że brzuch można bezpiecznie przeniknąć. Dalsze eksperymenty ujawniły inne skuteczne środki znieczulające: podtlenek azotu, chloroform, a ostatecznie halotan i inne nielotne czynniki. Odkryto, że środki odurzające, takie jak laudanum, łagodzą cierpienia pooperacyjne. Nagle ból nie był już barierą dla możliwości chirurgicznych.
Rysunek 3. Rysunek 3. Wprowadzenie kwasu karbolowego do antyseptyki. Pod koniec XIX wieku Joseph Lister wprowadził antyseptykę, stosując kwas karbolowy do mycia rąk, do opatrunków i jako spray na polu operacyjnym, aby zapobiec zakażeniu rany chirurgicznej. 8 Rysunek Williama Watsona Cheyne a, dzięki uprzejmości Wellcome Library, Londyn .
Druga poważna bariera utrzymywała się jednak: sepsa
[patrz też: calominal forum, omocznia, roślina zielna krzyżówka ]

0 thoughts on “Dwieście lat chirurgii czesc 4”

Powiązane tematy z artykułem: calominal forum omocznia roślina zielna krzyżówka