Skip to content

Dwieście lat chirurgii ad

2 lata ago

559 words

Były artykuły na temat problemu owrzodzonej macicy i zarządzania ranami postrzałowymi i kulami armatnimi, nie wspominając o porywającej debacie na temat tego, czy wiatr przelatującej kuli armatniej wystarczył, aby spowodować poważne uszkodzenie tkanek miękkich. Chirurgia pozostała jednak ograniczonym zawodem. Ból i związany z nim zawsze problem infekcji ograniczał zasięg chirurga. Na przykład wejście do jamy brzusznej uznano za zniewagą – próby okazały się prawie równomiernie śmiertelne. Klatka piersiowa i stawy również znajdowały się poza zasięgiem. Podstawowym zadaniem chirurgii było zatem zarządzanie warunkami zewnętrznymi, a medycyna zajmowała się wewnętrznymi (stąd termin medycyna wewnętrzna , który utrzymuje się do dnia dzisiejszego). Nawet w tych warunkach, które wydawały się być dostępne z zewnątrz, rachunki chirurgiczne często mówiły o porażce bardziej niż o szyderstwie. Na przykład w artykule na temat rozszczepu kręgosłupa, który pojawił się w styczniowym numerze czasopisma z 1812 r., Chirurg zauważył jednolity przypadek śmiertelny tego schorzenia i opowiedział o wysiłku, by wielokrotnie wylansować, osuszyć i opatrzyć opatrunkiem niemowlęcym niemowlę, co okazało się kompletne. daremne.5 Skóra stała się pogrubiona i nieelastyczna. . . jako górna skóra buta; to także owrzodzenie – pisał autor. Pus powstał w worku, a niemowlę umarło. Takie doniesienia często utrzymywały niemal wyzywający optymizm. ( Nie mamy żadnych wątpliwości, stwierdził chirurg, że jeśli zostanie wykonany z należytą ostrożnością, technika drenażu opon mózgowych zostanie opracowana i choroba Spina Bifida może przestać być potępieniem medycyny. ) Niemniej jednak, przełom Sukcesy chirurgiczne były przez długi czas bardzo nieliczne.
Często też były iluzoryczne. Na przykład w 1831 r. Pan Preston zgłosił w Journalu leczenie człowieka z ostrym udarem, które spowodowało niedowład połowiczny i trudności z mową.6 Nie stosował zwyczajnej, nieskutecznej metody upuszczania krwi i stosowania pijawek, ale zamiast tego postanowił zająć się ciekawym podejściem do podwiązania prawej tętnicy szyjnej wspólnej pacjenta. Preston przypuszczał, że zmniejszając dopływ krwi do uszkodzonej strony mózgu, leczenie zmniejszyłoby przekrwienie i stan zapalny. Na szczęście człowiek przeżył. Został wypisany miesiąc później, chodząc przy pomocy patyka i mówiąc normalnie, prowadząc Preston, by zaproponował chirurgom rozważenie związania obu tętnic szyjnych w przyszłych przypadkach. Na szczęście, niezależnie od jego przypadku, procedura się nie powiodła.
Rysunek 1. Rysunek 1. Operacja wykonywana przy użyciu znieczulenia eterowego. Ten dagerotyp został zrobiony wiosną 1847 roku przez Josiaha Hawesa w sali operacyjnej (obecnie znanej jako eterowa kopuła) w Massachusetts General Hospital. Pierwsza publiczna demonstracja znieczulenia chirurgicznego miała miejsce w tym samym pokoju 16 października 1846 r., Pod przewodnictwem chirurga Johna Collinsa Warrena, widzianego tutaj, dotykającego pacjenta. Chociaż uważa się, że fotograf był obecny również podczas pierwszej imprezy, nie robił żadnych zdjęć, ponieważ widok krwi sprawił, że poczuł mdłości.8 Dzięki uprzejmości Massachusetts General Hospital, Archives and Special Collections.
Kluczową iskrą transformacji – momentem, który zmienił nie tylko przyszłość chirurgii, ale i medycyny jako całości – było opublikowanie w dniu 18 listopada 1846 r. Przełomowego raportu Henryka Jacoba Bigelow, Niestabilność podczas operacji chirurgicznych wyprodukowanych przez inhalację 7 ( Rysunek 1)
[hasła pokrewne: bogusia lewińska instagram, buscopan compositum, henryk skarżyński ]

0 thoughts on “Dwieście lat chirurgii ad”

Powiązane tematy z artykułem: bogusia lewińska instagram buscopan compositum henryk skarżyński