Dwieście lat chirurgii ad 7

4 tygodnie ago

Jego badania doprowadzą w końcu do stworzenia dziedziny kardiologii i zdobędą Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny Forssmanna. Jednak minęło ponad dziesięć lat, zanim ktokolwiek zdał sobie sprawę ze znaczenia jego raportu. Podobnie, znieczulenie rezydentem David Massa, pomysłowe stworzenie plastikowego cewnika dożylnego, wydawało się prawdopodobnie niewielką innowacją dla wielu osób w tym czasie. Opis jego urządzenia pojawił się w 1950 r. W Proceedings of the Staff Meetings of Mayo Clinic pod skromnym tytułem A Plastic Needle i dopiero w latach 60. XX wieku ten typ cewnika stał się dobrze znany. przekształciło podejście do resuscytacji pacjenta. Dziedzina chirurgii, z jej etosem radykalnego działania i perfekcyjnego wyrafinowania, definiowała wiele kultur medycznych na początku XX wieku. W średnim wieku jednak ogromna rola i wpływ chirurgii zaczęły ustępować. Podczas gdy jego odkrycia zajęły połowę miejsca w czasopiśmie w 1922 r., Udział ten spadł do jednej trzeciej w ciągu następnej dekady. Do lat 50. XX wieku na łamach czasopisma dominowały raporty z nowych testów diagnostycznych, szczepionek, antybiotyków i innych innowacji z mokrego laboratorium. Naukowcy odkryli jeszcze bardziej płodne źródło odkryć niż sala operacyjna: stanowisko laboratoryjne. Wraz z pojawieniem się chemioterapeutyków, medycyny molekularnej i innych technologii, chirurgia nie była już siłą napędową medycznego przełomu. Od 1972 r. Zaledwie jedna dziesiąta artykułów z czasopisma poświęcona jest postępowi chirurgicznemu.
Oczywiście, obszar chirurgii nadal rejestrował stały strumień przełomowych odkryć. To była era, w której serce zostało ostatecznie pokonane. W 1948 r. Dwight Harken wraz z kolegami opublikował zdumiewający raport opisujący udane chirurgiczne leczenie choroby zastawki mitralnej31; w 1945 roku Blalock i Taussig zaprojektowali swoją operację bocznikowania dla niebieskich dzieci 32; Robert Gross i jego współpracownicy donoszą w 1952 roku o operacjach na otwartym sercu w celu zamknięcia ubytków przegrody międzyprzedsionkowej u dzieci33; a rozwój technologii krążenia pozaustrojowego pozwolił na przeprowadzenie procedur z otwartym sercem. Podobnie transplantacja narządów między ludźmi – pierwszymi nerkami, potem wątrobami, potem sercami i płucami, a ostatnio nawet twarzami – zmieniła podstawowe pojęcia o nas samych i doprowadziła nas do przedefiniowania śmierci. Obecnie zgłaszane jest wszczepianie narządów opracowanych w laboratorium z własnych komórek.34 Chirurdzy wciąż przekraczają niezwykłe granice.
Ale najbardziej uderzającą historią chirurgii ostatnich dziesięcioleci jest to, jak mocno stała się ona podstawowym narzędziem pomagającym ludziom żyć długo i zdrowo. Praktycznie nikt nie wymyka się z powodu stanu, dla którego skuteczne leczenie wymaga zabiegu chirurgicznego – poważnego urazu ortopedycznego, zaćmy, guza, utrudnionej pracy, porażki stawów, ciężkiej choroby serca. Dzisiaj chirurdzy mają w swoim arsenale ponad 2500 różnych procedur. W związku z tym ostatnie postępy w tej dziedzinie polegały nie tyle na dodawaniu do arsenału, ile na zapewnianiu sukcesów w leczeniu, które mamy.
Minimalizacja inwazyjności zabiegów chirurgicznych jest postępem, który jest prawdopodobnie tak samo istotny jak odkrycie znieczulenia
[hasła pokrewne: chirurgiczne usuwanie ósemekia Kraków, chirurgiczne usuwanie ósemek zielona góra, chirurgiczne usuwanie ósemek ]

Powiązane tematy z artykułem: chirurgiczne usuwanie ósemek stomatolog zielona góra stomatologia Kraków